Dézsafürdő Használati Útmutató

A garancia, csak rendeltetés szerű használat és a használati útmutatóban leírtak betartása esetén érvényes!

FOGADÓALJZAT ELŐKÉSZÍTÉSE, DÉZSATEST TELEPÍTÉSE

A dézsát olyan egyenletes és vízszintes helyen kell elhelyezni, ami elbírja a dézsa feltöltött súlyát, és a benne fürdőzőket is! Ez max.cca 3500kg.

Az alapnak teljes terjedelmében teherhordónak kell lennie.

A talaj kiegyenlítéséhez sóder, kavics, vagy beton, térkő is használható.

Semmilyen esetben sem szabad a dézsát közvetlenül a földre, vagy olyan helyre telepíteni, ahol az aljnövényzet meggátolhatja a levegő szabad áramlását és kárt tehet idővel a dézsa szerkezetében.

LEERESZTŐ CSONK

Helyezze a dézsát olyan helyre, ahol nincs probléma a víz elvezetésével, és könnyen hozzáfér a leeresztő csonkhoz.

Az elhasznált fürdővizet engedje le egy tömlővel. Használjon 32 mm belső átmérőjű tömlőt. A használt víz leengedésénél vegye figyelembe a helyi előírásokat!

TŰZVÉDELEM

Amennyiben a dézsát épület közelében helyezi el, ügyeljen arra, hogy a dézsa kéménye megfelelő távolságban legyen minden gyúlékony anyagtól vízszintes és függőleges irányban egyaránt, és annak elhelyezése megfeleljen a hatályos előírásoknak. Amennyiben a kémény közelében gyúlékony anyag van legyen különös tekintettel a tűzvédelmi szabályok betartására!

A KÉMÉNY ÖSSZESZERELÉSE

A dézsa összeszerelt állapotban kerül kiszállításra, Önnek mindössze a kéményt kell elhelyeznie a következőképpen:

• csatlakoztassa egymáshoz a két füstcsövet

• az összeszerelt kéményt sapkával felfelé illessze a kályhához, és húzza le ütközésig.

A DÉZSA FALA

Az első használat alkalmával a faburkolatú dézsák szivárogni fognak, ez azonban teljesen normális jelenség, ami néhány használat után teljesen megszűnik, körülbelül 1 hét alatt. Amennyiben egy hét alatt sem szűnik meg a szivárgás, a fém pántokat alúlról felfelé haldva meg kell szorítani.

Az első feltöltés alkalmával faburkolatú dézsáknál több vízre van szükség, mint a későbbiekben. A dézsa fala csak rendszeres használat esetén válik teljesen szigeteltté. Ritkán azonban folyamatos használat esetén is előfordulhat apró szivárgás. Ilyen esteben érdemes a pánotk feszességét ellenőrizni. A dézsát alkotó fa szerves anyag, ezért cseppenés, szivárgás előfordulhat.

A javítást csak a dézsa üres és száraz állapotában szabad elvégezni.

A pántok feszességét ellenőrízni kell az első feltöltés előtt!

A KÁLYHA

• A kályhát csak a dézsa feltöltése után szabad beüzemelni. A kályhaleválasztó rácsot még ideiglenesen sem szabad eltávolítani.

• Gondoskodni kell arról, hogy a víz szintje a dézsa felső részétől számított 10, maximum 15 cm-nél ne legyen alacsonyabb. Ellenkező esetben a kályha felső része túlmelegedhet, deformálódik, károsodik.

• A kályha elválaszthatatlan része a 2 m magas füstcső, valamint az esővédő. A kályha beüzemelése a dézsa vízzel való feltöltése után:

apró tüzifa, papír/karton, mikor az tűz elindult csak és kizárólag száraz, jó minőségű keméy tüzifát használjunk.

• Egyszeri tüzeléshez ajánlott fa mennyiség: 4-7 darab tűzifa. Nem kell teljesen megpakoln a kályhát, minden esteben használjunk védőkesztyűt és lehetőleg nyújtsuk be a tűzifát az égéstérbe, ne dobáljuk.

• Abban az esetben ha tűzgyújtáskor légdugó keletkezik a kályhában, a füst nem fog távozni a füstcsövön keresztül. Ebben az esetben a legegyszerűbb ha a extra oxigént jutattunk a kályha levegő nyilásán keresztül, ami elindítja a füst áramlását.

• A nedves, friss tűzifa kátrányszerű kormos lerakódásokat okoz a tüzelőberendezésben. A tűzoldali lerakódások jelentős mértékben csökkentik a kazán hatásfokát.

• A használat után keletkezett hamut, könnyedén eltávolíthatjuk (lehetőleg minden használat után).

• A felmenő füstcsövet csak a levegő hűti, ezért annak érintését kerülni kell, mert égési sérüléseket okozhat.

• A kályha fedelét csak a kialakított fafogantyúnál fogva szabad megfogni. A kályhafedél elmozdításával egyben szabályozható a tűz intenzitása. Felfűtéskor ajánlott teljesen elhúzni a fedelet, így fogunk oxigént juttatni a tűztérbe. Ha már felfűtöttük megfelelő hőmérsékletre a dézsánk vizét, a fedél alaphelyzetbe való mozdításával elzárhatjuk azt, így lecsökkentjük a tűz intenzitását, és nem melegedik túl a vizünk.

• Elsősorban a natúr, illetve olajos felületnél számítani kell a dézsa nedvességváltozásra történő kisebb alak, és méretváltozására, mely jelenség a faanyag megváltoztathatatlan tulajdonsága. Ennek mértéke, a szélsőséges eseteket kivéve, nem befolyásolja a termék esztétikai és funkcionális tulajdonságait. Ahhoz, hogy ez a tulajdonság minél kevésbé legyen észrevehető, érdemes az alábbi felhasználási tanácsok megismerése és betartása:

!! Amennyiben felületkezelés nélküli dézsát vásárolt, azt az első feltöltés előtt, lássa el a szükséges favédelemmel!! Kérjen tanácsot szakembertől, ha szükségesnek érzi!

• A dézsa folyamatosan legyen vízzel feltöltve, így elkerülhető az esetleges száradás, es a pántok lazulása. Semmiképp nem ajánlott víz nélküli tárolása száraz helyen, vagy közvetlen napfénynek kitéve!

• Folyamatos feltöltés esetén gondoskodni kell a rendszeres vízcseréről, vagy víztisztításról.

• Amennyiben a téli időszakban is használni kívánják, úgy gondoskodni kell a fagymentesítésről.

• A fürdőzés élményét fokozhatjuk természetes, gyógyhatású parajdi sóval. De mivel a dézsa szerves anyag, hosszú távon a túlzott sóhasználat a dézsa károsodásához vezethet, melyre a garancai nem vonatkozik.

TÉLI HASZNÁLAT

• Ha télen nem használják, a víz eltávolítása után ajánlott lefedni, vagy tető alá betenni.

• Semmiképp nem szabad a dézsát, száraz helységben raktározni!

• A felületkezelést évente ellenőrizni kell, ha szükséges egy újabb réteg felhordásával újítsuk meg azt.

• A felület tisztítása során puha sörtéjű kefe, vagy rongy segítségével a háztartásban alkalmazott/karcoló szemcséktől mentes, lehgetőleg Bio tisztítószerek használhatók.

• Amennyiben a dézsát összefogó pántok száradás következtében fellazulnának, azt a feltöltés előtt szoítsa meg lentről felfelé haladva.

ELSŐ HASZNÁLAT

Az első használat előtt javasoljuk, távolítsa el, az esetleges forgácsokat, szennyeződéseket a dézsából. Olvassa el az alábbi fontos tudnivalókat:

FIGYELEM!

SOSE GYÚJTSON TÜZET A KÁLYHÁBAN, HA A DÉZSA ÜRES, VAGY NINCS MEGFELELŐ MENNYISÉGŰ VÍZ BENNE, MERT EZ A KÁLYHA MEGRONGÁLÓDÁSÁHOZ, ANYAGÁNAK

OLVADÁSÁHOZ VEZET!

A KÁLYHA HASZNÁLATA KÖZBEN A VÍZSZINTNEK MINDEN ESETBEN A FELSŐ KIVEZETŐ CSŐ FELETT MIN. 10CM-EL KELL LENNIE!

Amennyiben hosszabb ideig használaton kívül van, valamennyire a hőkezelt fából készült dézsa is veszít a szigetelőképességéből. Az új dézsák szinte minden esetben szivárognak, csepegnek.

Az első feltöltés közben javasolt bevizezni az egész dézsát, így a fa rostok gyorsabban megtelnek vízzel. A dézsa első feltöltéséhez több vízre lehet szükség, mint amennyi annak a névleges befogadóképessége. Figyeljen arra, hogy ne töltse túl a dézsát, valamint arra, hogy a lefolyó dugója, be legyen dugva! ( Ne felejtsen gondoskodni arról , hogyan fogja a dugót kihúzni! Kössön rá láncot, vagy gui madzagot)

FIGYELEM! SOSE ENGEDJE LE A VIZET A DÉZSÁBÓL ADDIG,

AMÍG A KÁLYHA NEM HŰLT KI TELJESEN!

FIGYELEM! NE HAGYJA MEGFAGYNI A VIZET A DÉZSÁBAN!

FAGYPONT ALATT ENGEDJE LE A VIZET, VAGY BIZTOSÍTSA

A FOLYAMATOS FŰTÉST!

Az ajánlott fürdőzési vízhőmérséklet +37-39°C, nem javasolt ennél melegebbre fűteni a vizet.

A kályha ugyanúgy működik, mint egy hagyományos háztartási fatüzelésű kályha. Az égéstérbe először kisebb méretű tűzifát adjon, majd folyamatosan egyre nagyobb darabokat. A hatékonyabb működés végett fürdőzés közben célszerű folyamatosan fenntartani a tüzet.

A SZÉN HASZNÁLATA TILOS!

A hamut minden használat után ürítse ki! A kályhában hagyott hamu megrövidíti az égéstér élettartamát. A hamulapátot ne hagyja a hamutálban tüzelés közben, mert az rongálódáshoz vezet. A hamulapát csak a hamutál kiürítéséhez használható.

Száraz fát használjon a tüzeléshez.

Javasoljuk, hogy használaton kívül fedje le a dézsát, mert így kevesebb szennyeződés jut a vízbe.

FIGYELEM! A kereskedelemben kapható vízkezelő tabletták, brómot és

higanyt tartalmazhatnak, ami reakcióba lép a kazán anyagával! Ez

károsíthatja, a tengeri alumínium kazánokat (AIMg3), az ilyen

esetekben keletkezett károkért, felelősséget nem tudunk vállalni!

BIZTONSÁG

A megfelelő higiénikus állapot megőrzése miatt a dézsában rendszeresen cserélni kell a vizet, és a dézsát tisztítani kell.

A tisztításhoz lehetőleg természetes alapanyagokból készült szereket használjon. Feltétlenül ügyeljen a dézsát használó gyermekekre, idősekre. Bizonyosodjon meg róla, hogy a dézsa lépcsői biztonságosak, különösen fagypont alatti időben, amikor a lépcső jeges lehet.

Fertőző bőrbetegséggel, valamint szív- és érrendszeri problémákkal nem

javasolt a dézsafürdő használata.

HA szükségesenk érzi, konzultáljon orvosával!

Jó Dézsázást !

Szauna Használati Útmutató

ALAP ELŐKÉSZÍTÉSE, SZAUNA TEST ELHELYEZÉSE
A szaunát olyan egyenletes és vízszintes helyen kell elhelyezni, ami elbírja a szauna tömegét és a benne lévő emberek súlyát! Az alapnak teljes terjedelmében teherhordónak kell lennie, a szauna súlya egyenletesen oszlik el a fogadó aljzaton.

A talaj kiegyenlítéséhez sóder, kavics, vagy beton vagy térkő is használható. Semmilyen esetben sem szabad a szaunát közvetlenül a földre, vagy olyan helyre telepíteni ahol az aljnövényzet meggátolhatja a levegő szabad áramlását és kárt tehet idővel a szauna szerkezetében.

ELSŐ HASZNÁLAT ELŐTT, BEÜZEMELÉS

  • Amennyiben elektromos kályhát választott, annak az otthoni hálozatra való rákötését mindig szakember végezze, a hatályos előírások szerint. Az előírásoknak megfelelő érintésvedelmemről gondoskodni kell.
  • Elektromos kályha esetében, a kályha bekapcsolása előtt mindig ellenőrizze, hogy nincs-e valami idegen tárgy, anyag a fűtőtest tetején vagy az adott biztonsági távolságon belül.
  • Ha az elektromos rendszerben bármilyen szemmel látható hibát észlel ( kábel sérülés, szakadás, szigetlés sérülése, stb) a szaunát ne használja, amíg szakemberrel át nem viszgáltatta
  • A tőlünk vásárolt elektromos Harvia kályhák minden esetben hővédő borítással vannak ellátva, azonban a kályha és a szauna kövek használat közben forróak, azok érintése égési sérüléssel járhat, ezért mindig legyen óvatos a kályha közelében. Szauna kályhája köré rendelhet kiégészítő fa védő korlátot. Kiskorú gyermeket soha ne hagyjon felügyelet nélkül a szaunában!
  • Fa tüzelésű szauna kályha esetén:
    A kályha elválaszthatatlan része a 2 m magas füstcső, valamint esővédő. A kályha üzemelése: alágyújtós, száraz kemény lécek,majd miután az égés beindult kemény száraz tűzifa. Csak jó minőségű, száraz, kemény tüzifát használjon!
  • A nedves, friss tűzifa kátrányszerű kormos lerakódásokat okoz a tüzelőberendezésben. A tűzoldali lerakódások jelentős mértékben csökkentik a kályha hatásfokát.
  • A használat után keletkezett hamut, tisztítólapáttal könnyedén eltávolíthatja ( minden használat után ajánlott).
  • Tartsa a hőmérsékletet 70-80 fok között, így a nemcsak legjobb egészségügyi hatást érheti el, de a szauna élettartamát is óvja. Az extrém magas hőmérséklet a szaunát károsíthatja!
  • A tőlünk vásárolt fa tüzelésű Harvia kályhák minden esetben hővédő borítással vannak ellátva, azonban a kályha, a kémény és a szauna kövek használat közben forróak, azok érintése égési sérüléssel járhat, ezért mindig legyen óvatos a kályha közelében. Szauna kályhája köré rendelhet kiégészítő fa védő korlátot. Kiskorú gyermeket soha ne hagyjon felügyelet nélkül a szaunában!
  • A szauna testet összefogó pántokat telepítés után, az első használat előtt ellenőrizni kell, ha szükséges meg kell feszíteni. Ezt az ellenőrzést évente kétszer érdemes megismételni.

 

A SZAUNA KARBANTARTÁSA, TISZTÍTÁSA

A rendszeres tisztítás, és karbantartás a szauna élettartamát meghosszbbítja, és kellemesebbé teszi Önnek a szaunázás élményét.

  • Általános javaslat, hogy minden 4.-5. használat után érdemes a szaunát kitakarítani. Ha ezeket a lépéseket követi, biztos lehet benne, hogy mindig tiszta, tökéletes állapotban lévő szauna várja, minden alkalommal.
  • Porszívozza le a háttámlákat, padokat, majd miután kivette a padló elemeket a szauna alját is.
  • Egy kefe segitségével dörzsölje le a szauna belsejét, ehhez csak egy vödör vízre és ecetre lesz szüksége. Soha ne használjon vegyszert tartalmazó tisztitó szereket a szauna belsejében. Erőssebb szennyeződések esetén használjon szódabikarbónát is. Kiegészítésképpen használhat Bio tisztitó szereket is. ( Frosch, stb)
  • Öblitse le a szauna belsejét folyó vízzel ( ne használjon nagynyomású mosót), és ügyeljen az esetleges elektromos berendezéskre!
  • Nagyon makacs szennyeződések esetén használjon finom csiszólópapírt.
  • Amnnyibben enyv kerül a padokra, háttámlákra azt miután megszáradt le tudja kaparni egy éles késsel, majd egy finom dörzspapírral teljesen eltávolítható. A forró enyv égési sérülést okozhat! Vásárolhat enyv eltávolító szereket is pl: 47 Aqua Intensive Cleaner
  • A szauna testet kivülről is takarítani, ápolni kell!
  • A feszítő pántokat általában nyáron feszíteni, esetenként télen lazítani kell, hiszen a fa szerves, élő anyag az időjárás váltakozása annak tulajdonságát befolyásolja. Nyaranta, mikor a levegő száraz és forró a fa száradni kezd, ilyenkor a pántok meghúzásával tudjuk megakadályozni a fa vetemedését. A téli idő beálltval ennek épp ellenkőzeje törénik, előfordulhat, hogy lazítani kell a pántokon.
  • A fát minden esetben védeni kell az időjárástól, és a napsugárzás káros hatásaitól. Amennyiben kéri a szaunáját a legkíválóbb Milesi vékonylazúrral festve adjuk át, azonban ha Ön látja el védelemmel, akkor azt a vásárlás után azonnal tegye meg! A legjobb egy jó minőségű vékonylazúr, mely a fa gyönyürő erezetét kiemeli, de véd az UV, az időjáras, nedvesség és más káros hatásoktól. Ezt az időjárásunk változás miatt ajánlott évente egyszer megtenni. ( ez nagyban függ a a használt lazúr minőségétől, és a szauna elhelyezésétől). Nyugodtan kérje mi, vagy vegye igénybe szakember tanácsát,ha bizonytalan az anyag választásban.
  • Rendszeresen ellenőrizze a szauna külsejét, ha bármilyen problémát tapasztal, pl. a festés javításra szorul azt minél hamarabb orvosolja. A fából készült ajtók is figyelmet igényelhetnek, amennyiben szükséges a zsanérokat percek alatt beállíthatja.
  • A szauna külsejét is érdemes rendszeresen tisztán tartani, sima vízzel és egy puha szőrű kefével, majd slaggal való öblitéssel percek alatt újkori fényében ragyog ismét kedvenc szaunája!
  • A fentebb említett tanácsok be nem tartása a garancai elvesztését okozhatja. A fa bármilyen jó minőségű is, csak kellő gondoskodással tartható sokáig jó állapotban.

 

Szauna Kályha, és Szauna Kövek

  • Szauna kályhája, legyen az elektromos vagy fa tüzelésű haználatra készen kerül beszerelésre ( amennyiben tőlünk vásárolta), azonban az első használatnál előfordulhat – a por, és egéb szennyeződések miatt – kisebb szag, mely az első pár használat után megszűnik, egezségre nem ártalmas.
  • Ezért javasoljuk, hogy a szaunaköveket az első használat előtt, mielőtt azt a gyártói utasításnak megfelelően elhelyezte a szaunakályhában, minde esetben sima vízzel mossa le, és káyháról a port törölje le.
  • Fa tüzelésű kályhában csak jó minőségű, száraz, kemény tüzifát saználjon, a megfelelő méretre darabolva. A kályhából, miután kihült ajánlott a hamut minden használat után kitakarítani. ( Hamu porszívó rendelhető !)
  • Szauna felöntéskor ügyeljünk arra, hogy ívóvíz tisztaságú vízet használjunk, ne öntsünk túlzott mennyiséget a kövkre, mert azzal éppen ellentétes hatást érünk el, és természetesen vigyázzunk a felszálló forró gőzzel ( sosem hajolunk a káyha fölé, mikor felüöntést végzünk), és kicsapodó forró vízzel!!

Garanciális feltételek

Szaunáinkra, típustól függetlenül 1 év garanciát biztosítunk, a beszerelt berendezések
( szaunakályhák, világítás) a gyártó által meghatározott garanciával bírnak.(általában 2 év)

  • A garancia nem terjed ki a fa természetes tulajdonsága miatt bekövetkezhető esettleges repedésekre és alakváltozásokra, a szakszerűtlen javítások által okozott károkra, illetve a fenti használati utasítás be nem tartása miatt bekövetkező problémákra.
  • A jótállás nem vonatkozik a fára jellemző tulajdonságokra. Például. elszíneződés, páratartalom okozta méretváltozások, repedések és az ebből fakadó szivárgások.
  • A jótállás nem vonatkozik az üzemmódból adódó elhasználódásra, mint például a kályhatest és a kémény elszíneződésére, a tűztér lemezeinek és rácsainak hőtől bekövetkező vetemedésére és égésére.
  • A jótállás nem vonatkozik a vegyszerek hibás használatából eredő korrózióra.

 

Kérdés esetén keressen minket bizalommal!
Garanciális kérdésekben, továbba bármilyen probléma vagy meghibásodás esetén a garancia lejárta után is forduljon hozzánk bizalommal.